چالش‌های خلافت امیرمؤمنان، علی(علیه السلام)

با کشته شدن عثمان، مدینه نیازمند حاکم بود. طراحان قتل، این مقطع را پیش‌بینی نکرده بودند که علی(ع) می‌تواند بر بحران مدینه فائق آید. پس از کشته شدن عثمان، از اعضای شورا چهار تن مانده بودند: طلحه، زبیر، سعدبن ابی وقاص و علی(ع). چشمها در مدینه به سوی اینهاست. حضرت در طی این 25سال نیروهای بسیاری تربیت کرده است. در این شرایط  طرفداران علی(ع) گرد آمدند و مردم را در خانه علی(ع) آوردند. ازدحام به اندازه‌ای بود که طلحه و زبیر هم مجبور شدند. با آنان همصدا شوند. یاران به اندازه‌ای مؤثر بودند که ابن ابی الحدید آورده است: اگر نبود مالک اشتر و قومی از دلیر مردان عرب، هرگز خلافت به علی(ع) نمی‌رسید. (1. شرح نهج‌البلاغه، ج9، ص29).

مردم به خانه علی(ع) هجوم آوردند. تنها امید خود را علی(ع) می‌دانستند، ولی همه یک رنگ نبودند؛ از سویی سیاستهای ابوبکر و عمر و عثمان، مردم را از سیره نبوی دور کرده است و اینان مانند صحابه عصر رسول خدا نیستند. چنین کسانی آیا می‌توانستند در برابر سیاستهای حکومتی علی(ع) در تقسیم بیت المال و واگذاری پستهای حکومتی و... که ادامه سیاست و سیره نبوی بود، طاقت آورده و به آن گردن نهند و از آن گذشته، از حضرت چه می‌خواهند: حاکم کردن اسلام راستین و سیره نبوی، یا ادامه سیاست سقیفه؟

www.up.iranblog.com/Files7/81b971b8c25f4fad8af1.pdf

 

 

/ 4 نظر / 19 بازدید
یه بنده خدا

سلام اگه میخوای روزی یه ختم قرآن با روزی صدها نیت دسته جمعی با کسایی که حتی نمیشناسیشون شریک شی؟؟؟ خودتم جدا یه ختم 120 روزه میکنی با خوندن روزی یه حزب میتونی به جمع ما بپیوندی اگه خواستی زودتر خبرمون کن نکنه دیر خبرمون کنی و خدایی نکرده جا برات نمونه؟؟؟!!!! زیاد وقتتو نمیگیره روزی 5 تا 10 دقیقه این همه فکر کردن نداره!!!! منتظرتیم به دوستاتم خبر بده.

احمدی

فلا اقسم بمواقع النجوم، وانه لقسم لوتعلمون عظیم، انه لقران­کریم ، فی­کتاب مکنون، لایمسه الا المطهرون ... وسوگند به جایگاه ستارگان، وآن سوگندی­است که اگرمی­دانستید بسیار بزرگ است وآن قران بسیار گرامی است، درکتاب پوشیده است که به آن دست نمی یابند مگر پاکان ... لوانزلنا هذا القران علی جبل لرایته خاشعا متصدعا من خشیت الله. اگراین قران را برکوه­نازل می­کردیم ازخوف وخشیت الهی آن را می­دیدی که فرو می ریخت ... الم یان للذین آمنوا ان تخشع قلوبهم لذکر الله؟! آیا وقت آن نرسیده است که آنها که ایمان آورده اند دل­هاشان به­ یادخدا بلرزد؟

مریم

سلام من یه بنده ی عاصی ام . اما عجیب دلم هوای کعبه کرده الان دارم اینا رو می نویسم اشکام داره میریزه از شما و همه دوستات که پیش خدا آبرو دارین خواهش میکنم برام دعا کنید که اسم منم امسال توی لیست دانشجویان اعزامی به مکه باشه اینو ملتمسانه ازتون می خوام شبتون بخیر التماس دعا

سید

با سلام بياييد در وبلاگ‌هايمان روز جهاني قرآن را پيشنهاد بدهيم .. به دور از هر گونه تفاوتهاي فکري، سياسي و ... چرا که قرآن متعلق به همه ي ماست .. همه با هم به سوي تاسيس روز جهاني قرآن.. دوستاني که مايلند لوگوي دعوت به روز جهاني قرآن را در وبلاگ‌هايشان به نمايش بگذارند کافي است اين خط برنامه را در سورس وبلاگشان بعد از کلمه‌ي <body> اضافه کنند <script language='JavaScript' type='text/javascript' src='http://www.anita-shakoori.com/banner.js'></script>